Міофасціальний больовий синдром
До найбільш поширених патологічних станів опорно-рухового апарату відносять міофасціальний больовий синдром.
Міофасціальний синдром (від слова міос – м’язи, фасції-ткати яка з’єднує та обволікає м’язові волокна) характеризується утворенням тригерних точок у глибоких шарах м’язової тканини.
Тригерні точки — це місця утворення сильного спазму м’язових клітин, які викликають дисфункцію м’язової групи, в якій вони знаходяться. В результаті, м’язи не можуть розслабитися навіть під час сну, вони втрачають свою м’якість і еластичність, стають жорсткішими, можна сказати, дерев’яніють, перетворюючись на м’язові лещата для хребта, що призводить до виникнення болю в різних ділянках спини та обмеження в рухах.
Якщо людина роками лікує симптоми (найчастіше медикаментозно), а не причину болю, то, як наслідок, виникають різні кістковохрящові патології, такі як остеохондроз, нестабільність хребців, зниження висоти міжхребцевих дисків, протрузії, грижі, викривлення хребта і т.п.
Внаслідок чого людина може втратити працездатність на тривалий проміжок часу.
Причиною виникнення даного синдрому
- сидячий спосіб життя
- нехтування правильною поставою
- переохолодження
- великі фізичні навантаження
- травми
- спадкова схильність
Розглянемо деякі приклади патологій та ускладнень, до яких можуть призвести появи тригерних точок у м’язовій тканині:
- Якщо постраждав шийний відділ, з’являються головні болі, біль у шиї, можлива іррадіація в руку та оніміння пальців, найчастіше з’являються обмеження у рухах шийного відділу хребта
- Проблеми в грудному відділі можуть викликати аритмію та болі в області серця, скутість і біль при глибокому вдиху, болі, що віддають під лопатку
- Тригери в поперековому відділі також дають обмеження в рухах, біль при нахилах і розгинаннях, з іррадіацією в сідницю або в ногу
Дуже часто ці симптоми лякають із корінцевим синдромом і можна почути від лікаря: «у вас ущемлення нерва». За таких скарг пацієнту призначають медикаментозну терапію, яка не приносить жодних результатів і навіть може погіршити стан хворого.
Медикаментозним лікуванням неможливо позбутися міофасціального больового синдрому! Позитивний і довгостроковий ефект настає лише внаслідок прицільного впливу на тригерні точки та зони.
Разом з масажем і розминанням тригерних точок добре працює ударно-хвильова терапія. У деяких випадках також можна застосовувати мануальну терапію.
Окремим пунктом необхідно виділити такий поширений діагноз, як протрузія і грижа, т.к. вони крокують пліч-о-пліч з тригерними точками.
Нагадаю, що стартовим механізмом виникнення остеохондрозу є проблеми з м’язової тканиною, тобто. міофасціальний синдром.
Остеохондроз це збірне поняття, що означає різні кістково-хрящові патології. Можна сказати, що протрузії та грижі є крайніми стадіями остеохондрозу.
В області спини і шиї, де виявили грижу або протрузію, в м’язових тканинах завжди будуть тригерні точки, тобто. зони сильного м’язового спазму, які і будуть давати 90% всього болю та обмеження в рухах (а не сама грижа чи протрузія).
Тобто фізичний вплив на тригерні точки максимально благотворно впливатиме на зняття запалення, зняття м’язового спазму, обмеження рухів і відповідно на відновлення міжхребцевого диска.
Слід зазначити, що відновлення міжхребцевого диска запускається організмом самостійно з допомогою клітин макрофагів. Найголовніше – не заважати організму відновлюватись.
Негативний вплив на відновлення міжхребцевих дисків будуть давати блокади (стероїдні протизапальні препарати) та більшість нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗЗ)
У подібних випадках існує поширена помилкова думка, що не можна «чіпати» спину або шию, там же грижа!
На практиці все зовсім навпаки – фізична дія на тригерні точки сприяє відновленню пацієнта (звичайно якщо пацієнт дотримуватиметься всіх рекомендацій).
При грижах і протрузіях не можна робити класичний масаж, тобто розтирання та розігрівання.
Також може бути небезпечна мануальна терапія (збільшення грижового випинання не рідкість, після подібної процедури).
Так само важливо знати, якщо вам хтось каже: «у вас випав диск, його потрібно вставити на місце» — знайте, що це фізіологічно неможливо! і людина, яка вам це каже, не знає анатомії!
Безумовно бувають випадки, коли пацієнт з грижею тривалий час не отримує кваліфіковану допомогу і його стан багаторазово погіршується, у такій ситуації не допомогти одним лише фізичним впливом на тригерні точки (але можна полегшити стан!). У подібних випадках найкраще рішення буде відправитися на лікування