Хронічний тонзиліт — тривале поточне запалення піднебінних мигдаликів. Дуже поширене захворювання – хворіють як дорослі, так і діти. Піднебінні мигдалики — це орган, що є частиною лімфатичної системи, який разом з іншими органами імунної системи організму формує імунітет. Основні функції мигдаликів в організмі дві. По-перше, захисна: у мигдаликах виробляється велика кількість макрофагів – клітин, які мають здатність «пожирати» і «перетравлювати» віруси та бактерії. По-друге, вони беруть участь у процесі кровотворення, оскільки у них утворюються лімфоцити – клітини крові, відповідальні за набутий імунітет. Мигдалики відіграють велику роль у дитячому віці, оскільки захисні процеси, що протікають в них, призводять до вироблення стійкого імунітету в майбутньому.
У чому причина хронічного тонзиліту? Найбільш частим збудником хронічного тонзиліту є бактерії: стрептококи, стафілококи, ентерококи. Хронічне запалення мигдаликів часто є продовженням гострого. Воно зазвичай розвивається внаслідок порушення імунітету. З місцевих причин, що сприяють розвитку захворювання, слід виділити стани, за яких порушується носове дихання. Найчастіше це відбувається при викривленні носової перегородки, аденоїдах або поліпах у носі. Також до розвитку хронічного тонзиліту часто сприяють такі захворювання, як гнійний гайморит та карієс зубів.
Клінічна картина: Хворі можуть скаржитися на часті ангіни, які до 2-3 разів на рік і частіше протікають з високою температурою тіла, загальну слабкість, субфебрильну (37-37,5) температуру вечорами, неприємний запах з рота, відкашлювання «пробок» (казеозних мас), що утворюються в лакунах мигдаликів, дискомфорт у горлі, першіння, болючість, відчуття «стороннього тіла» у горлі, збільшення та болючість регіонарних лімфовузлів.
Ускладнення: ревматизм, ревматоїдний артрит, ураження нирок (гломерулонефрит) та серця.
Лікування. Перед лікуванням хронічного тонзиліту обов’язково слід пролікувати карієс зубів та гострі запальні захворювання носоглотки, а також (бажано) здати мазок (бактеріологічне дослідження) із глотки на наявність патологічної мікрофлори та чутливості до неї антибактеріальних препаратів. У лікуванні хронічного тонзиліту в сучасній медицині існує два підходи – консервативне лікування та хірургічне (у стаціонарі ЛОР-відділення).
У Регіональному медичному центрі використовуються як консервативні, так і оперативні, методи лікування хронічного тонзиліту:
- призначення лікарських препаратів
- промивання лакун піднебінних мигдаликів розчинами антибіотиків і антисептиків, при якій з мигдалику видаляються гнійні пробки, некротичні маси, при цьому покращуються всі функції піднебінних мигдаликів;
- фізіотерапія: — світлолікування (ВЛОК)
- ДУФ, що надає місцевий бактерицидний ефект
- тонзилектомія (видалення піднебінних мигдаликів).
Консервативний курс лікування проводиться 1 раз на півроку.