Епілепсія чи перевтома?
Непритомність – це короткочасна втрата свідомості, що супроводжується сильною слабкістю, легким онімінням кінцівок рук і обличчя. Перед втратою свідомості людина може відчувати порожнечу в голові, дзвін у вухах чи нудоту.
Це відбувається через різке зниження тиску та нестачу надходження кисню в головний мозок. Несвідомий стан може тривати від кількох секунд до півгодини. Перша невідкладна допомога має складатися з наступних етапів:
- Покласти хворого в горизонтальне положення, піднявши ноги трохи вище за голову, якщо не спостерігаються судоми.
- Розстебнути весь одяг, що здавлює, особливо зону навколо шиї.
- Акуратно піднести ватку з нашатир до носа. Хворий повинен прийти до тями.
Якщо більше півгодини людина не приходить у свідомий стан, необхідно терміново її доставити в медичний заклад.
Втрата свідомості – симптом, що часто зустрічає серед різної вікової групи людей. Причинами такої поведінки організму може стати як просто реакція центральної нервової системи на навколишнє середовище (перевтома, удар голови, переляк, різка зміна положення тіла), так і в більш тяжкому випадку, як симптом прояву складного захворювання, наприклад, такого як епілепсія.
Природа такої складної недуги як епілепсія, що набирає нових обертів, останнім часом характер її прояву змінився. Раптове запаморочення, стомлюваність і непритомність, всі ці симптоми можуть бути проявом ранньої стадії захворювання.
Епілепсія – це одне з найпоширеніших хронічних захворювань людини. Воно проявляється у вигляді раптових судомних або безсудомних нападів. Причин її виникнення безліч. Це й спадкова схильність, перенесена патологія під час вагітності та пологів, перенесені запальні захворювання, черепномозкові травми та ін. У звичайному розумінні судомний напад – це мимовільні рухи кінцівок та тулуба зі втратою свідомості. Це його класичний приклад. Однак, існує ціла низка раптових, так званих пароксизмальних станів, які важко описати через їх незвичайний прояв. До них відносяться :
- стани, що супроводжуються почуттям раптової втрати рівноваги;
- різкого головного болю;
- короткочасного відключення уваги;
- Почуття завмирання;
- Посмикування будь-якої групи м’язів тулуба або будь-якого неприємного розладу чутливості шкіри, — всі вони теж є різновидами нападів.
Дуже часто ці еквіваленти є проявом не самої епілепсії, а так званого епілептиформного синдрому, який викликається іншими захворюваннями нервової системи. Є ще перелік скарг, на які слід звернути особливу увагу, оскільки вони теж можуть маскувати цю недугу. Скарги на раптовий безпричинний страх, агресію, зорові порушення смаку та слуху, гіперактивність у дітей та їх неуважність, неуживливість з однолітками та нерозуміння своїх батьків, відстоювання від однолітків у школі – всі вони вимагають дообстеження та подальшого лікування.
Наукові технології досягли такого рівня, що можуть визначити правильність роботи організму на клітинному рівні. Це допомагає виявити хвороби на ранніх стадіях і запобігти їм. Такі властивості має комп’ютерна електроенцефалографія (ЕЕГ). Єдиний метод, що дозволяє відрізнити напади епілептичного та неепілептичного характеру, деталізує характер непритомності або раптових запаморочень. Процедура, яка уточнює характер та давність захворювань головного мозку, осередковість ураження.
Можливо, втрата свідомості відбулася, як наслідок звичайної перевтоми організму, але щоб у цьому переконатися, необхідно пройти обстеження, що займають всього 10-15 хвилин, щоб виключити перші ознаки епілепсії.
У нашому Регіональному медичному центрі ви можете зробити комп’ютерну енцефолографію і отримати грамотну розшифровку показань. При виявленні якої-небудь патології лікар-невролог проконсультує Вас і призначить дієве лікування.