Графік роботи
Понеділок: 8:00 - 16:00
Вівторок: 8:00 - 16:00
Середа: 8:00 - 16:00
Четвер: 8:00 - 16:00
П'ятниця: 8:00 - 16:00
Субота: 8:00 - 17:00
Неділля: -

Детальніше

Коліт

Коліт належить до групи запальних захворювань слизової оболонки, що вистилає товстий кишківник. Хвороба може протікати як у гострій, так і в хронічній формі. У результаті тривалого запалення відбувається злущування епітелію слизової оболонки кишківника, з’являються рани, які кровоточать. У цих випадках йдеться про неспецифічний виразковий коліт, котрий супроводжується виснажливою діареєю з кров’яними, гнійними та слизовими включеннями. Це захворювання здатне спричинити такі фатальні наслідки, як колоректальний рак.

Через що виникає виразковий коліт?

Нещодавно вважалося, що причини його виникнення — харчові звички, стрес та емоційні фактори. Однак ця гіпотеза так і не була підтверджена. Варто зазначити, що під впливом сильних хвилювань та нервово-психічних переживань відбувається загострення симптомів коліту кишківника, тому хворим треба уникати стресових ситуацій.

Важлива роль у розвитку цієї патології належить генетиці. Від 10 до 25% хворих мають найближчих родичів (батьки, брати та сестри) із хронічним запальним ураженням товстого кишківника. Деякі дослідження показують, що люди з групи підвищеного ризику розвитку неспецифічного коліту (випадки захворювання є в сім’ї) при попаданні в шлунково-кишковий тракт інфекції теж можуть захворіти. 

Причини виразкового коліту досі остаточно не вивчені.

Коліт: симптоми та типи 

Товстий кишківник має 5 відділів. Від його проксимального (найближчого до тонкого кишківника) кінця до ректальної частини вони йдуть один за одним у наступному порядку: сліпа кишка, висхідна, поперечна, низхідна, сигмоподібна. Запаленням може бути уражений як один відділ, так і водночас декілька.

Цю патологію медики часто класифікують відповідно до її локалізації в товстому кишківнику. Симптоми виразкового коліту можуть змінюватися залежно від області розташування його вогнищ та тяжкості ураження. 

Розрізняють такі типи захворювання:

  1. Виразковий проктит. Патологічний процес протікає в прямій кишці та найближчому до неї сегменті. Єдиною його ознакою є анальна кровотеча.
  2. Проктосигмоїдит — запальне ураження нижнього кінця товстого кишківника, що примикає до прямої кишки. Характеризується діареєю з кров’ю, хворобливими спазмами в животі та неможливістю спорожнити кишківник, всупереч сильним позивам (тенезми).
  3. Лівосторонній коліт. Запальний процес спрямовується вгору від заднього проходу, вражаючи низхідну ободову кишку. Супроводжується проносом із прожилками крові, спазмами в животі, болем у лівому боці, імперативними позивами до дефекації.
  4. Панколіт. У процес залучаються всі відділи товстого кишківника, що клінічно проявляється важкими нападами кривавої діареї, болями в животі, постійною втомою, слабкістю та значною втратою ваги. Через часті кишкові кровотечі у багатьох пацієнтів розвивається анемія.

У хворих людей спостерігаються симптоми різного ступеня вираженості: легкої, помірної та тяжкої. Згодом клінічні прояви в однієї людини можуть змінюватися. Перебіг хронічного коліту має хвилеподібний характер. Епізоди загострення чергуються з тривалими періодами ремісії. 

У пацієнтів із виразковим колітом бувають і позакишкові прояви, найчастіше — болючість суглобів. Запалення зазвичай починається у великих зчленуваннях (в основному в кульшових та колінних), викликаючи набряклість і біль. Можуть бути зміни також в інших органах (очі, легені, шкіра). Позакишкові симптоми виникають у періоди загострень захворювання.

Діагностика 

Діагноз ґрунтується на симптомах, описаних вище, на результатах фізикального огляду гастроентерологом, лабораторних аналізів та візуальних досліджень.

У постановці діагнозу вирішальне слово належить огляду слизових оболонок товстого кишківника – ректосигмоїдоскопії, відеоколоноскопії. Це ендоскопічні маніпуляції, які дозволяють побачити стан кишківника на моніторі апарату з багаторазовим збільшенням.

Під час цих процедур можна взяти зразки уражених тканин (біопсія). Гістологічний результат підтвердить діагноз виразкового чи псевдомембранозного коліту та дозволить виключити інші патології, для яких теж властиві подібні ознаки.

Дієта

Хворий на хронічний коліт повинен харчуватися повноцінно. Він може їсти продукти з усіх харчових груп. Адекватне та збалансоване харчування сприяє підтримці здоров’я кишківника та нормальної маси тіла.

Однак для пацієнта, у якого діагностовано виразковий коліт, дієта повинна бути складена так, щоб із раціону було виключено страви, які провокують посилення симптомів. Ці продукти кожній людині потрібно визначити для себе самостійно й намагатись уникати їх.

У хворих часто спостерігається непереносність лактози. Це означає, що організм не в змозі перетравлювати цукор, що міститься в молочних продуктах. Після кожного прийому такої їжі виникає біль у животі, пронос, метеоризм. Симптоми непереносності лактози можна звести до мінімуму, виключивши з меню молочні продукти або вживаючи їжу, яка не містить лактози.

Коліт: лікування та прогноз

Лікуванням виразкового коліту після підтвердження діагнозу повинен займатися гастроентеролог. Терапія полягає в призначенні ліків, спрямованих на досягнення двох цілей: 

  1. Полегшення симптомів (стихання захворювання). 
  2. Запобігання рецидиву, тобто підтримка ремісії запалення.

Медикаментозне лікування коліту може передбачати застосування кількох різних препаратів. Пацієнт повинен дотримуватися терапевтичної схеми, встановленої гастроентерологом.

Коли консервативна терапія протипоказана або не дає очікуваного результату, виходом може стати хірургічна операція. Важливо обговорити з лікарем переваги та ризики втручання.

Тривалість терапії неспецифічного виразкового коліту становить від 3 місяців до 2 років. Після ліквідації симптомів пацієнт потребує спостереження гастроентеролога та підтримувального лікування для виключення загострень та профілактики ускладнень хвороби

Наші спеціалісти

Ціни

Повторна консультація лікаря - гастроентеролога
430 грн
Консультація лікаря - гастроентеролога
460 грн
Залишити відгук
Оцінка:
Відгук отримано
Сталася помилка. Відгук не відправлено