Графік роботи
Понеділок: 8:00 - 16:00
Вівторок: 8:00 - 16:00
Середа: 8:00 - 16:00
Четвер: 8:00 - 16:00
П'ятниця: 8:00 - 16:00
Субота: 8:00 - 17:00
Неділля: -

Детальніше

Коліт ішемічний

Ішемічна форма коліту — один із варіантів запального захворювання товстого кишківника. Пошкодження кишкової стінки може бути легким, переважно оборотним, і вкрай важким, що супроводжується небезпечними для життя ускладненнями: стенозом або стриктурою, перфорацією, некрозом, гангреною. Ішемічний коліт зумовлений тимчасовим зниженням кровотоку в товстій кишці, локальною недостатністю кровопостачання та кисневим голодуванням тканин.

Хто ризикує захворіти? 

Незалежно від етіології, ішемічний коліт кишківника здебільшого діагностується у жінок похилого віку (старше ніж 60 років) з «букетом» супутніх хвороб, зокрема з атеросклерозом. Фоном для нього також служать:

  • хронічна обструктивна хвороба легень;
  • артеріальна гіпертензія;
  • цукровий діабет 2-го типу;
  • дисліпідемія (порушення нормального співвідношення ліпідів крові);
  • миготлива серцева аритмія;
  • ішемічна хвороба серця;
  • серцева недостатність;
  • хронічні запори;
  • хронічна ниркова недостатність.

Розвитку коліту ішемічного патогенезу сприяє тривале вживання певних медикаментозних засобів, таких як аспірин та препарати наперстянки.

Ішемічний коліт: симптоми

Виявити цю форму запалення товстого кишківника не завжди просто, проте існують характерні для неї клінічні ознаки. При загостреннях спостерігаються такі симптоми:

  1. Біль у нижньому лівому квадранті живота. Ішемічний коліт має сегментарне поширення, вражаючи ліву частину товстої кишки більше, ніж праву (80% та 20% відповідно).
  2. Чергування запорів та діареї.
  3. Блювота.
  4. Гематохезія (наявність незміненої свіжої крові у випорожненнях), що є типовою ознакою кровотечі з нижніх відділів травного тракту.

У разі ускладненого перебігу ішемічного коліту у хворого присутні:

  • ознаки зараження крові, що проявляються лихоманкою, тахікардією, низьким артеріальним тиском, сплутаністю свідомості;
  • рідкісне та поверхневе дихання;
  • симптоми подразнення очеревини.

Розглянуте захворювання належить до важких станів із високою летальністю. Остання пов’язана з літнім віком основного контингенту хворих, у яких, як правило, багато супутніх патологій, та пізнім зверненням за медичною допомогою.
  

Основи діагностики

Діагностика ішемічного коліту починається з ретельного фізикального огляду та вивчення анамнезу пацієнта. Потім лікар направляє хворого на аналізи крові, сечі та калу, а також на візуальні дослідження, такі як колоноскопія та комп’ютерна томографія (КТ).

Ішемічний коліт: лікування

Лікування коліту проводиться з використанням ліків, призначених для зупинки діареї та покращення всмоктування поживних речовин у кишківнику. Терапевтичні заходи передбачають:

  • внутрішньовенне введення рідин;
  • перерви в прийомі їжі для відпочинку кишківника;
  • призначення антибіотиків.

Хірургічне втручання потрібне в разі некрозу кишкової стінки або появи стриктури в місці ішемії.

Приблизно у 5% пацієнтів після одужання виникають нові спалахи захворювання.

Дієта хворого 

Важливий аспект у лікуванні пацієнта з діагнозом хронічний ішемічний коліт — дієта. Хворий повинен пити більше води, уникати вживання сирих продуктів та ретельно пережовувати їжу. Якщо симптоми захворювання зберігаються, то потрібно перейти на рідку та перетерту їжу: каші, пюре та супи, овочеві та фруктові соки, киселі, муси.

Також важливо виростити в кишківнику правильну бактеріальну флору, вживаючи в їжу кисломолочні продукти, такі як йогурт, кефір, кисле молоко, сир, ряжанка. На додаток можна приймати пробіотики та біоактивні добавки, але тільки за дозволом лікаря та під його наглядом.

Наші спеціалісти

Ціни

Повторна консультація лікаря - гастроентеролога
430 грн
Консультація лікаря - гастроентеролога
460 грн
Залишити відгук
Оцінка:
Відгук отримано
Сталася помилка. Відгук не відправлено