0800500103 Безкоштовна лінія
Графік роботи
Понеділок: 8:00 - 18:00
Вівторок: 8:00 - 18:00
Середа: 8:00 - 18:00
Четвер: 8:00 - 18:00
П'ятниця: 8:00 - 18:00
Субота: 8:00 - 17:00
Неділля: -

Детальніше

Кіста печінки

Кістозні зміни печінки діагностуються приблизно у 5 % населення нашої планети. Вони є скупченням рідини, оточеною капсулою, яке утворюється в печінковій паренхімі. Безсимптомна одинична (проста) кіста печінки не порушує роботу органу та не потребує лікування. Проте великі чи множинні утворення можуть завдавати біль, до того ж небезпечні, тому їх треба видаляти.
Кіста печінки

Що таке кіста печінки: загальні відомості 

Кісти печінки часто утворюються в період внутрішньоутробного життя, але можуть виникнути у будь-якому віці. Бульбашки з рідиною, присутні в печінковій паренхімі дитини, що народилася, ростуть дуже повільно і залишаються непоміченими до появи перших симптомів у дорослому віці. Деякі люди все життя проживають з кістою в печінці, так і не дізнавшись про її існування.

Встановлено, що жінки більше схильні до розвитку цієї патології, ніж чоловіки.

Причини захворювання

Наука досі остаточно не встановила, чому з’являється проста кіста печінки. Причини виникнення таких новоутворень можуть бути:

  • внутрішньоутробні вади розвитку жовчних проток;
  • генетично обумовлена спадкова схильність;
  • зараження личинками стрічкового хробака – ехінокока. 

У ряді випадків захворювання виникає без видимих причин.

Ехінококові кісти

Ехінококові (паразитарні) кісти, хоч і зустрічаються рідко, заслуговують на особливу увагу і настороженість. Інфікування ехінококом називається кістозною ехінококовою хворобою або ехінокозом. Останній може викликати зростання бульбашок не тільки в печінці, а й в інших органах черевної порожнини, грудної клітини та голови.
Гельмінти цього роду нерідко мешкають у великої рогатої худоби та хижаків сімейства Псових. Люди заражаються при роботі з ґрунтом, забрудненим випорожненнями інфікованих тварин. 
Паразитарна кіста в печінці нагадує навколоплідний міхур, всередині якого дозрівають личинки ехінокока. Новоутворення поступово зростає і часом досягає гігантських розмірів (до 50 см у діаметрі).
Ехінококові кісти 

Полікістоз печінки

У деяких пацієнтів спостерігається лише одне утворення. В інших може розвинутись стан, що називається полікістозною хворобою. Патологія характеризується безліччю кістозних новоутворень у печінковій паренхімі.
Хвороба обумовлена генетично. Якщо вона виявлена в одного члена сім’ї, потрібно обстежитися всім родичам. Діти народжуються вже з полікістозом, проте до великих розмірів кісти зростають лише у зрілому віці.
Попри все, печінка може продовжувати нормально функціонувати. Наявність полікістозу не впливає на якість життя людини та її тривалість.
Якщо захворювання порушує функцію гепатобіліарної системи або завдає дискомфорту, то може знадобитися операція. Проте полікістоз схильний до рецидивів.

Кіста печінки: симптоми та прояви

Лише незначна частина всіх випадків кістозної хвороби супроводжується суб’єктивними відчуттями хворого. Перші симптоми, як правило, спостерігаються у людей, які переступили 60-річний рубіж. Дрібне кістозне утворення зазвичай себе не виявляє.

Клінічні ознаки включають:

  • випирання живота;
  • відчуття переповнення шлунка;
  • метеоризм;
  • біль вгорі живота, що віддає у праве плече;
  • печію;
  • нудоту та/або блювання.

Вищезгадані симптоми починають турбувати людину, коли новоутворення досягає великих розмірів. Деколи кіста стає настільки великою, що пацієнт може промацати її крізь передню черевну стінку. 
Якщо міхур розривається, що супроводжується крововиливом, виникає раптовий гострий біль у верхній частині живота. Іноді кровотеча зупиняється сама собою без медикаментозного втручання. Біль та інші симптоми можуть спонтанно вщухнути протягом декількох днів. Однак за будь-яких симптомів «гострого живота» необхідне негайне звернення до лікаря для обстеження та лікування.

Чим небезпечна кіста печінки?

Іноді великі міхурові утворення, що виросли в печінці, починають порушувати функції розташованих поруч органів і судин. Наприклад, кіста може перетиснути порожню вену, за якою кров надходить до серця. За такої ситуації хворому показано операцію з її видалення.

Що стосується паразитарної кісти, то у разі її розриву личинки ехінококів, що вивільнилися, розносяться зі струмом крові по всьому організму і утворюють численні осередки ураження. Лопнувши, ехінококовий міхур здатний викликати важку алергію, аж до анафілактичного шоку.  

Кісти печінки зазвичай доброякісні, проте близько 5 % таких новоутворень є кістозними пухлинами. Останні зрідка стають злоякісними і поширюються за межі органу. У таких ситуаціях найкращий вид лікування – повне видалення кістозної пухлини.

Рідкісні ускладнення захворювання – печінкова недостатність та рак печінки.

Постановка діагнозу

Діагностика кістозних новоутворень печінки виконується за допомогою УЗД або КТ. Для виявлення присутності в організмі ехінококів проводиться лабораторний аналіз крові на антитіла до паразитів.
Постановка діагнозу

Як лікують кістозні утворення

Дрібна та безсимптомна кіста печінки лікування не вимагає: використовується вичікувальний підхід. Якщо вона швидко збільшується, викликає біль, компресію сусідніх органів або внутрішню кровотечу, пацієнтові пропонують варіанти терапії.

Лікар може дренувати кісту, ввівши в неї тонку голку через черевну стінку і видаливши вміст. Однак пункція — лише тимчасовий захід, оскільки в майбутньому порожнеча може знову заповнитись рідиною.

Найефективніший метод лікування – повне хірургічне видалення кісти печінки. Для цього практикують лапароскопічний доступ, який має на увазі 2–3 проколи в передній стінці живота. Ризик рецидиву захворювання після операції близький до нуля. Пацієнт залишається у стаціонарі на добу, а повне відновлення займає лише 2 тижні.

Під час хірургічної операції з приводу ехінококової кісти її вміст може витекти в навколишні тканини, що призведе до повернення хвороби. Тому є сенс проводити операцію у комбінації з хімієтерапією, як при раку. 

Хворому з великим полікістозом потрібне видалення ураженої частини печінки.

Наші спеціалісти

Лікар вищої категорії
25 років досвіду
Лікар другої категорії
10 років досвіду

Ціни

Повторна консультація лікаря - гастроентеролога
460 грн
Консультація лікаря - гастроентеролога
490 грн
Залишити відгук
Оцінка:
Відгук отримано
Сталася помилка. Відгук не відправлено