0800500103 Безкоштовна лінія
Графік роботи
Понеділок: 8:00 - 18:00
Вівторок: 8:00 - 18:00
Середа: 8:00 - 18:00
Четвер: 8:00 - 18:00
П'ятниця: 8:00 - 18:00
Субота: 8:00 - 17:00
Неділля: -

Детальніше

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ)

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба(ГЕРХ) – це хронічне захворювання, яке вражає нижню частину стравоходу. Причиною розвитку хвороби є слабкість нижнього стравохідного сфінктера, який перешкоджає руху вмісту шлунка у зворотному напрямку. 
Внаслідок порушення його функціонування соляна кислота, жовч та секрет підшлункової залози проникають у верхні відділи травного тракту. Через тривалий контакт стінок стравоходу з дуоденальним вмістом виникає ураження слизової оболонки, яке спричиняє появу хронічних запалень, ерозії та виразок. Подібні проблеми можуть викликати розвиток ракової пухлини.

Симптоми гастроезофагеальної рефлюксної хвороби

Страждаючи від ГЕРХ, багато пацієнтів відкладають візит до лікаря, рятуючись підручними засобами. Однак це захворювання є одним із найпоширеніших, часто зустрічається у дорослих віком 20–45 років. Симптоми гастроезофагеальної рефлюксної хвороби малоприємні, постійно повторюються. До них належать:

  • часта печія;
  • болючість у грудній клітці, яка віддає в нижню щелепу;
  • відрижка з кислим присмаком;
  • нудота після їди;
  • неприємні відчуття при просуванні їжі стравоходом;
  • метеоризм.

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба характеризується наявністю нехарчових симптомів. До них відносяться неприємний запах із рота, спазми м’язів, хронічний кашель та астма, стоншення емалі зубів. У 30% випадків причиною запальних захворювань органів носоглотки є ГЕРХ.

Діагностика гастроезофагеальної рефлюксної хвороби

До факторів, що підвищують ризик розвитку рефлюкс-езофагіту, варто віднести:

  • ожиріння;
  • підвищену секрецію шлунка;
  • дискінетичні порушення органів травної системи;
  • куріння;
  • високі фізичні навантаження;
  • хвороби, які супроводжуються ушкодженням епітеліальної тканини.

Медичний діагноз ставлять на основі добової pH-метрії всередині стравоходу, яка дозволяє оцінити зміну показників кислотності внаслідок закидання вмісту шлунка в стравохід, кількість рефлюксів на добу та їх тривалість. Методика дозволяє підібрати лікування залежно від складності конкретного випадку патології. Фіброгастродуоденоскопія стравоходу дає клінічну картину стану внутрішньої поверхні епітелію, шлунка та дванадцятипалої кишки. На запущеній стадії захворювання є доцільним проведення діагностики за допомогою біопсії. Гістологія дозволяє визначити ступінь зміни епітелію. Контрастна рентгенографія дає необхідну інформацію для встановлення діагнозу, а також дозволяє констатувати наявність грижі стравоходу, дифузного езофагоспазму. 

Як лікувати гастроезофагеальний рефлюкс

Для лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби застосовують хірургію або консервативний підхід. Хірургічне втручання показано в тому разі, якщо медикаментозне лікування та корекція харчування протягом року не дали очікуваних результатів. За допомогою операції вдається повністю усунути симптоми прояву хвороби та припинити закидання дуоденального вмісту в стравохід. Оперативне втручання рекомендовано за умови наявності таких ускладнень, як кровотеча, зміна епітеліальної тканини, розвиток виразки, грижі стравоходу.
Консервативне лікування захворювання рекомендується при легкому або середньому ступеню його перебігу. Воно спрямоване на полегшення симптомів гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, створення захисту слизової оболонки та поліпшення стравохідного кліренсу. Основою медикаментозного лікування є зміна життя хворого. Для полегшення симптомів необхідно:

  • взяти під контроль власну вагу;
  • контролювати періодичність прийому їжі та її кількість;
  • виключити вживання кави, шоколаду, кислих та жирних страв та продуктів, що сприяють метеоризму; 
  • утриматися від куріння та алкоголю;
  • замінити застосування медикаментів на такі, що не пригнічують активність стравохідного сфінктера.

Медикаментозна терапія передбачає призначення препаратів, які знижують кислотність шлункового соку, створюють захисний бар’єр на стінках стравоходу. Важливо також стимулювати перистальтику верхнього відділу травного тракту та роботу сфінктерів. З цією метою призначають антациди, похідні альгінової кислоти, прокінетики та антисекреторні препарати. 
Системне консервативне лікування здатне значною мірою покращити якість життя пацієнтів. При цьому основний курс прийому препаратів призначають на один місяць, після чого застосовують підтримувальну терапію, яка може тривати від 6 до 12 місяців. При ГЕРХ дієтиварто дотримуватися постійно, не забуваючи, що захворювання є рецидивним. 
У РМЦ кваліфіковані гастроентерологи проведуть діагностику за допомогою сучасного обладнання та призначать ефективне лікування. 

Наші спеціалісти

Лікар вищої категорії
25 років досвіду
Лікар другої категорії
10 років досвіду

Ціни

Повторна консультація лікаря - гастроентеролога
460 грн
Консультація лікаря - гастроентеролога
490 грн
Залишити відгук
Оцінка:
Відгук отримано
Сталася помилка. Відгук не відправлено