Що таке доліхосигма
Доліхосигма – це аномалія сигмоподібної кишки, яка супроводжується збільшенням її довжини з перевищенням середнього значення (45 см), що призводить до погіршення перистальтики товстого кишківника та порушення його регулярного випорожнення. Патологія досить поширена, її мають 25% дорослих. У 40% дітей, які страждають на запори, діагностований цей стан. При цьому сигмоподібна кишка змінює свою морфологію: епітеліальна тканина заміщається сполучною, розростаються м’язові волокна, порушується передача нервових імпульсів, що веде до втрати її чутливості й моторики. Збірна назва – доліхоколон – об’єднує аномалії розвитку кишківника, пов’язані з подовженням усієї ободової кишки, відділом якої є сигмоподібна.
Доліхосигма кишківника може бути вродженою та набутою. Аномальне подовження сигмоподібної кишки, виявлене в дитинстві, може бути наслідком дії спадкових факторів, інфекцій або вживання ліків вагітною жінкою. Вроджена форма патології починає проявлятися частіше у трирічних дітей зниженням маси тіла, відставанням у фізичному розвитку, блідістю, поганим апетитом, частими запорами.
Придбана доліхосигма виникає внаслідок звуження просвіту прямої кишки або її пошкодження. Однак вона може не супроводжуватися симптомами порушення травлення. У цьому випадку такий стан вважають індивідуальною особливістю розвитку організму, а не відхиленням від норми. Деякі фахівці висловлюють думку, що придбаної форми патології не існує, а поява клінічної картини хвороби пов’язана з уже наявними вродженими порушеннями.
Причини появи аномалії
Придбана аномалія в дорослих, що супроводжується запорами, частіше діагностується після 45 років, причому з віком ризик виявлення патології збільшується. Причинами появи патології є:
- недостатня фізична активність;
- раціон із надмірною кількістю м’яса та вуглеводів;
- труднощі з дефекацією;
- надмірне вживання спазмолітичних засобів;
- стреси й нестача сну;
- недостатнє вживання рідини.
У надмірно подовженій сигмоподібній кишці у разі порушення її перистальтики накопичується кал, що викликає його бродіння та гниття, отруєння організму токсинами.
Симптоми доліхосигми
Ознаки розвитку патології можуть бути настільки незначними, що людина виявляє аномалію лише після діагностики іншого захворювання.
Симптомами аномалії є:
- больовий синдром живота без чітко вираженої локалізації;
- запори, частота яких збільшується в міру прогресування хвороби (їхня тривалість може перевищувати тиждень);
- бурчання в животі та його здуття;
- твердий зневоднений стілець;
- прищі та фурункули на шкірі, викликані отруєнням організму токсинами;
- домішки крові в калі;
- блідість шкіри;
- посилене газоутворення;
- відсутність апетиту.
Внаслідок тривалих запорів розвиваються геморой, анемія, інтоксикація організму продуктами розпаду, а також з’являються симптоми непрохідності кишківника, утворюються калові камені. Симптоматика в дорослих і дітей однакова. Часто патологія супроводжується появою інших хвороб шлунково-кишкового тракту, як-от панкреатит, коліт, гастродуоденіт. У разі виявлення одного або декількох перерахованих симптомів слід відразу ж звернутися до гастроентеролога. Ускладненнями хвороби є обтураційна непрохідність кишківника та перитоніт внаслідок прориву кишкової стінки.
Лікування доліхосигми
Головним завданням у лікуванні патології є нормалізація роботи кишківника. Для цього необхідно:
- відрегулювати режим харчування;
- поліпшити перистальтику кишківника за допомогою фізіотерапевтичних процедур;
- пройти лазерну терапію;
- провести механічне очищення кишківника очисними клізмами;
- пройти нашкірну й ректальну електростимуляцію кишківника.
Відходження калових мас покращує масаж живота. Медикаментозна терапія передбачає вживання осмотичних проносних й антибактеріальних препаратів, вітамінів, постановку мікроклізм. У разі болів призначаються спазмолітичні засоби. Хірургічне втручання необхідне, коли діагностована непрохідність кишківника або наявність у сигмоподібній кишці петель і вузлів, що перешкоджають проходженню калу. При цьому хірург видаляє частину товстого кишківника.
Дієта при доліхосигмі
Пацієнту з діагнозом «доліхосигма» показана дієта, збагачена клітковиною (свіжими овочами та фруктами, зеленню, крупами, цілозерновим хлібом), з рясним споживанням кисломолочних продуктів і всіх видів рослинних олій. Ефективне застосування пшеничних висівок, починаючи з чайної ложки на пів склянки води за 20 хвилин до їди протягом пів року. Їх не потрібно кип’ятити або попередньо заливати рідиною. Дозу поступово збільшують до досягнення самостійного випорожнення кишківника під впливом висівок.
У разі появи у вас симптомів доліхосигми ви можете звернутися за медичною допомогою до нашої клініки. Кваліфіковані гастроентерологи проведуть діагностику та призначать ефективне лікування недуги.