УЗД щитоподібної залози (щ/з) — дослідження, що входить до стандартного набору діагностичних заходів, що проводяться для оцінювання стану органу. Здійснюється на профілактичному етапі під час профогляду, при підозрі на наявність патологічних змін у структурі тканини, а також з метою контролю проведеного лікування. Методика безболісна, не завдає шкоди організму, тому проводитися може багаторазово як дорослим, так і дітям.
Показання до проведення УЗД щитоподібної залози
Ультразвукове дослідження щитоподібної залози — один із найбільш інформативних способів вивчення органу. З високою точністю дозволяє діагностувати присутність патологічного процесу в залозистій тканині, визначити характер, ступінь тяжкості порушень. Найчастіше дослідження призначає лікар-ендокринолог. Показаннями для діагностики є такі патологічні симптоми:
- емоційна нестабільність людини;
- відчуття грудки всередині горла;
- дисфагія;
- зміна ритму та ЧСС;
- набряклість;
- болі в зоні проєкції міокарда, шиї;
- зміна тембру голосу, поява осиплості;
- тривалий кашель без видимих причин;
- випадання волосся, облисіння, ламкість нігтів;
- надлишок або різка втрата маси тіла;
- безпричинна гіпертермія (субфебрилітет);
- тремтіння кистей;
- гіпергідроз;
- стрибки тиску протягом дня;
- швидка стомлюваність, апатія або агресивність;
- інсомнія (поганий сон).
Перераховані ознаки не завжди свідчать про порушення роботи щитоподібної залози, але їх наявність може вказувати на дисфункцію органу. Щоб підтвердити діагноз, лікар призначає ультрасонографію.
Підготовчі заходи перед процедурою
Підготування до УЗД щитоподібної залози — нескладний процес. Пацієнту необхідно виконати кілька рекомендацій:
- за 24 години до призначеного часу припинити вживання лікарських засобів, що впливають на частоту пульсу та змінюють обсяг серцевого викиду;
- жінкам (щоб уникнути спотворення результатів через природну зміну рівня статевих гормонів) потрібно проходити діагностику на 6-10-й день циклу;
- при підвищеній схильності до блювотного рефлексу небажано вживати їжу за 4-6 годин перед УЗ-скануванням;
- за 3 доби відмовитися від спиртного.
Безпосередньо перед ультрасонографією необхідно звільнити шию від одягу, зняти прикраси. На прийом бажано прийти з рушником (для видалення залишків препарату, що наноситься на зону дослідження перед маніпуляцією).
Методика проведення дослідження
Тривалість сканування становить 15-30 хвилин. Для ультразвукового дослідження щитоподібної залози треба лягти на спину. Як роблять УЗД:
- Пацієнт звільняє зону обстеження від одягу, укладається на кушетку.
- Під плечі підкладають м’який валик (згорнутий рушник). Голова злегка закинута назад.
- На передню частину шиї (проєкція щитоподібної залози) лікар наносить спеціальний гель, що поліпшує ковзання маніпули та провідність УЗ-хвиль.
- Датчик апарату, що випромінює ультразвук, прикладають впритул до шкіри. Проводять дослідження залози з усіх боків і під різними кутами.
Відбитий сигнал надходить на комп’ютер і виводиться на монітор приладу.
Що бачить лікар на екрані монітора під час проведення ультрасонографії
Під час процедури лікар-сонолог оцінює такі параметри щитоподібної залози:
- локалізація, контури, об’єм;
- будова;
- розміри часток і міждолевого перешийка;
- структура тканини;
- ехогенність;
- наявність дифузних змін (запальний процес, фіброзне заміщення тканин), осередкових утворень (розташування, структура, будова вузлів, їх габарити).
Опис щ/з без відхилень: типове розташування, контури чіткі, форма класична. Обсяг відповідає масі тіла (наприклад, якщо вага 80 кг — 26 см³). Патологічних утворень не виявлено. Нормальні розміри часток залози (дорослі люди): довжина — 25-60 мм, ширина — 20 мм, товщина — 15-20 мм.
УЗД-діагностика допомагає виявити рак та інші захворювання щитоподібної залози:
- аномалії розвитку органу: гіпоплазія (недорозвинення ендокринної тканини), гемігнезія (відсутність однієї частки), аплазія (відсутність щ/з), ектопія (нетипове розташування);
- тиреоїдит — запалення залозистої тканини (інфекційне, аутоімунне);
- гіпотиреоз — зниження ендокринної функції, що виявляється недоліком гормонів;
- гіпертиреоз — гіперфункція, що призводить до надлишку гормонів, до тиреотоксикозу;
- дифузно-токсичний або вузловий зоб;
- кісти, пухлини (злоякісні, доброякісні) та інші патології.
Ознаки злоякісного вузла щитоподібної залози на УЗД: гіпоехогенність, наявність мікрокальцинатів всередині, розпливчастість контурів освіти, нееластичність структури (не піддається компресії датчиком), вертикальне розташування осередку (зростання ракових клітин у висоту). Ступінь злоякісності не залежить від розмірів утворення.
УЗД щитоподібної залози можна зробити в Регіональному медичному центрі (м. Харків). Пройти діагностику вийде без черги, в будь-який зручний для вас час. Для цього попередньо запишіться до фахівців на сайті або за номером телефону. Прийом ведуть лікарі, які пройшли спеціальну підготовку. Вони мають сертифікати, що підтверджують відповідність знань займаній посаді.