УЗД підшлункової залози — інформативний, безпечний та безболісний метод діагностики, що дозволяє швидко та адекватно оцінити її стан. Часто входить до програми ультразвукового дослідження органів черевної порожнини. Допомагає лікареві своєчасно виявити патологічні зміни залозистої тканини, поставити діагноз та призначити відповідне лікування.
У яких випадках призначають діагностику
Підшлункова залоза — важливий орган, що входить до системи травлення. Секреторні клітини часток продукують ферменти панкреатичного соку (трипсин, хімотрипсин, амілаза, панкреатична ліпаза), функція яких — розщеплення жирів, білків та вуглеводів, що потрапляють всередину організму. Ендокринні зони (острівці Лангерганса) виробляють гормони (інсулін та глюкагон).
Будь-яке порушення функціональності органу призводить до розвитку серйозних патологій всього організму. Тому своєчасне виявлення відхилень має велике профілактичне значення. Обстеження залози в рамках профогляду рекомендується проводити 1 раз на рік.
Ультрасонографія підшлункової залози може бути призначена лікарями різних спеціальностей (гастроентеролог, ендокринолог, хірург та ін.), якщо у пацієнта є патологічні симптоми:
- біль у лівій частині живота під ребрами або в епігастрії;
- оперізуючий больовий синдром;
- втрата апетиту, схуднення;
- почуття важкості після їжі;
- пожовтіння шкірних покривів та склер;
- здуття живота, надмірне утворення газів у травному тракті;
- розлади дефекації (закрепи, проноси);
- наявність неперетравлених сегментів їжі в калових масах;
- субфебрильна гіпертермія тривалий час;
- відхилення лабораторних показників від норми.
До УЗД-діагностики вдаються за наявності у лікаря підозр на цукровий діабет, пухлини, кісти, панкреатит. Також УЗД проводять з метою контролю лікування та відстеження динаміки прогресування патологічних процесів. Огляд заочеревинних органів ультразвуком може здійснюватися і в екстрених випадках (гострий живіт, травма та ін.).
Планове УЗД-обстеження підшлункової залози показане пацієнтам, які мають в анамнезі такі захворювання: цукровий діабет, гастрит, дуоденіт, хронічний гепатит, ожиріння, муковісцидоз, патології жовчного міхура, печінки.
Підготовка до УЗД підшлункової залози
Підшлункова залоза розташована в надчеревній та лівій підреберних областях. Анатомічно орган має голівку, тіло та хвіст. Головку оперізує дванадцятипала кишка. Спереду підшлункова закрита шлунком, а хвостова частина стикається із селезінкою. Тому достовірність результатів УЗД залежить від ретельної підготовки всіх органів, що оточують панкреас:
- за 72 години до процедури потрібно почати дотримуватися дієти, що виключає газоутворюючі продукти (квасолеві, молочні, білкові, борошняні вироби з глютеном, газовані напої);
- відмовитись від алкоголю;
- приймати вітрогінні препарати, щоб звільнити травний канал від газів;
- безпосередньо перед обстеженням 8-12 годин не можна вживати їжу;
- за 2 години до сканування припинити прийом води;
- очистити кишківник від калових мас.
УЗД-сканування підшлункової залози проводиться в положенні людини «лежачи на спині». На шкіру наносять ультразвуковий контактний гель, який полегшує переміщення сканера, забезпечує безперешкодне проходження ультразвукової хвилі до органу, що досліджується. Результат передається на екран монітора. Процедура триває близько 15 хвилин.
Параметри, що оцінюються лікарем у процесі проведення ультрасонографії
Що показує УЗД підшлункової залози:
- параметри органу. Збільшення розмірів може бути показником гострого запалення, зменшення яких часто говорить про в’ялотекучий панкреатит та інші патології;
- розташування, форму, контури. У органа без патології контури чіткі, переходи плавні, без гострих кутів;
- ехогенність. Сигнал посилюється при фіброзному чи жировому переродженні органу, онкології;
- структуру. У нормі вона щільна, однорідна;
- протоки. При хронічному перебігу панкреатиту збільшується переріз вірсунгової протоки (норма: 1,5-2 мм).
УЗД допомагає виявити такі захворювання підшлункової залози:
- панкреатит (гостра, хронічна стадії);
- новоутворення. Доброякісні (ліпома, фіброма, аденома, невринома, ін.) та злоякісні (карцинома, плоскоклітинний рак);
- абсцес. Може говорити про панкреонекроз;
- кіста, псевдокіста;
- панкреолітіаз (кальцинати, що утворилися всередині проток та паренхімі);
- ліпоматоз (жирова інфільтрація клітин);
- судинні порушення (аневризми, атеросклероз, потовщення стінок).
Якщо вам необхідно зробити УЗД підшлункової залози в Харкові, звертайтесь в Регіональний медичний центр. У нас працюють досвідчені фахівці зі стажем, які оцінять отримані дані з максимальною точністю та безпомилково поставлять діагноз. Наш центр гарантує своїм пацієнтам максимальний комфорт, відсутність черг, уважне та ввічливе ставлення. Щоб записатись на консультацію до УЗД-діагностів, зателефонуйте до реєстратури або заповніть бланк запису на офіційному сайті.