УЗД нирок (нефросонографія) — високоінформативний неінвазивний метод діагностики, що дозволяє з високою точністю виявляти порушення в системі сечовиділення. Обстеження проводиться трансабдомінально (через передню черевну стінку). Дослідження дозволяє діагностувати патології на ранніх стадіях їхнього розвитку, що спрощує лікування та робить прогноз більш сприятливим.
Показання для нейросонографії
УЗД нирок часто входить до комплексних протоколів обстеження організму (органи черевної порожнини, малого таза). Дослідження призначають вагітним жінкам у зв’язку зі зростальним навантаженням на парний сечовидільний орган під час виношування плоду. Крім того, процедура може мати профілактичний характер і проводитися під час щорічного профогляду.
Показаннями до УЗД нирок служать скарги, що пред’являються пацієнтом:
- постійний або періодичний дискомфорт у поперековій ділянці;
- ниркова колька;
- зміна показників аналізу сечі, крові;
- підвищений артеріальний тиск;
- набряки різної локалізації;
- травма живота, спини;
- порушення сечовиділення (затримка сечі, неповне випорожнення сечового міхура, нетримання та ін.);
- токсикоз при вагітності;
- слабкість, сухість шкіри та в роті, спрага;
- тривалий субфебрилітет;
- зниження маси тіла, відсутність апетиту.
Лікар призначає УЗД нирок у разі підозри на наявність кіст, каменів, пухлин, запалення органу. Приводом для проведення ультрасонографії є наявність вроджених аномалій розвитку нирок і ниркових артерій.
Правила підготовки до УЗД нирок
Ретельна підготовка до УЗД нирок має важливе значення для отримання коректних результатів. Стандартний комплекс заходів:
- Очищення травного тракту від скупчення газів і калових мас. Для цього за 72 години до сеансу необхідно почати вживання вітрогонних препаратів (наприклад, «Еспумізан»). У разі уповільненого випорожнення за кілька днів до відвідування кабінету сонолога роблять очисну клізму.
- Дотримання низькокалорійної дієти. З меню виключають продукти, що сприяють утворенню газів у кишківнику (молоко, кисломолочні, квасолеві страви, хліб із глютеном, дріжджову випічку). Не можна використовувати гостру, консервовану, смажену їжу. Рекомендується: відварене біле м’ясо (курка, риба), рис, супи, тушковані овочі (крім бобових).
- Відмова від алкоголю за 3 доби до процедури.
- УЗД нирок проводиться натщесерце. Останній раз перед скануванням можна їсти не пізніше ніж за 8 годин. За наявності в анамнезі цукрового діабету допускається легке вживання їжі, але, щоб прискорити процес травлення, пацієнту призначають травні ферменти per oz («Креон», «Мезим» та ін.).
У разі підозрі на сечокам’яну хворобу та ін. патології УЗД нирок (урографію) проводять із контрастною речовиною, яку вводять внутрішньовенно перед обстеженням. Для маніпуляції є низка протипоказань: алергія на препарат, годування грудьми, вагітність, тиреотоксикоз, бронхіальна астма та ін.
Що бачить сонолог під час сканування нирок
Процедура проводиться в положенні людини сидячи або лежачи на боці. Лікар наносить на шкіру пацієнта спеціальний гель-провідник, який підсилює проникнення ультразвукових хвиль до досліджуваного органу. Тривалість сканування двох нирок становить приблизно 20-30 хвилин.
Що показує УЗД нирок, які параметри оцінює лікар-діагност:
- локалізацію органів;
- структуру паренхіми;
- ехогенність;
- розмір;
- форма (типова, атипова);
- контури (чіткі, розмиті);
- кісти, пухлини, осередки запалення;
- присутність конкрементів, кристалів;
- товщину капсули;
- стан ЧЛС (розширена, не розширена);
- вроджені аномалії;
- стан ниркового кровотоку (УЗД з доплерографією).
За допомогою ультрасонографії можна виявити такі захворювання:
- подвоєння або одностороння аплазія органу;
- нефроптоз (опущення);
- нефролітіаз (нирковокам’яна хвороба);
- полікістоз;
- запалення (характерне потовщення паренхіматозної тканини);
- дистрофія (зменшення обсягу паренхіми);
- пієлонефрит;
- гломерулонефрит;
- порожнинні абсцеси, кісти (діагностичний критерій — анехогенність зони);
- амілоїдоз, пухлинні процеси (гіперехогенні ділянки) та ін.
Бланк із розшифрованими результатами обстеження видається пацієнту в день проходження процедури. Разом із висновком людина отримує знімки нирок, на яких стрілочками вказані виявлені патології.
У Харкові УЗД нирок можна пройти в регіональному медичному центрі. Наша клініка оснащена найкращим обладнанням експертного класу, що дозволяє виявляти наймінімальніші відхилення від норми, що гарантує постановку правильного діагнозу на початкових етапах розвитку патології. Усі фахівці центру своєчасно підвищують рівень професійної кваліфікації. Медцентр розташований поруч зі станцією метро та зупинками наземного громадського транспорту. У нас немає черг. Записатися на УЗД можна телефоном або на офіційному сайті.