Холтер-дослідження серця — корисний й інформативний діагностичний метод, широко використовуваний в повсякденній практиці кардіологів. Добове моніторування ЕКГ виявляє аномалії серцевої діяльності, які неможливо знайти за допомогою стандартної кардіограми. Найчастіше це аритмії.
Суть холтер-моніторування
Холтер-моніторинг — безперервна електрокардіографічна реєстрація серцевої діяльності протягом доби. Метод дозволяє виявляти зміни, що відбуваються в цей період.
На грудну клітку поміщають невеликі електроди, що реєструють електричну активність серця. Захоплені імпульси записуються мобільним пристроєм (холтером), який пацієнт носить на поясі або грудях. Прилад працює безшумно, живиться від батарей низької напруги без ризику ураження електричним струмом.
Дослідження може проводитися двома способами: звичайна електрокардіографія та добове моніторування артеріального тиску в комбінації з ЕКГ. У другому випадку АТ вимірюється багаторазово через певні відрізки часу.
Показання до моніторування серця
Лікар використовує інформацію, отриману за допомогою добового моніторування, для діагностики різних порушень серцевого ритму. Холтер показаний при таких станах:
- непритомність;
- запаморочення;
- прискорене або нерегулярне серцебиття;
- незрозуміла втома;
- біль або стиснення в грудях.
Добовий холтер-моніторинг серця призначається у разі наявності захворювання, пов’язаного з підвищеним ризиком аритмії. У такому разі обстеження доцільне, навіть якщо в пацієнта немає симптомів аномального серцебиття [1].
Добове моніторування ЕКГ за Холтером корисне для виявлення причини порушень мозкового кровообігу. Багато випадків інсультів обумовлені тромбами, що утворюються в серці внаслідок аритмій. У цих випадках своєчасна терапія запобіжить трагічним подіям. Для виявлення аритмії як причини інсульту може знадобитися носіння холтера протягом декількох днів або навіть тижнів.
Холтерівське дослідження широко використовується для спостереження за пацієнтами, що використовують кардіостимулятор [2]. Застосовують його і для оцінювання ефективності лікування серцевих патологій.
Підготування до дослідження
Для холтерівського добового моніторування не потрібне попереднє підготування. Хворий може їсти та пити як завжди. Необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря, вживати звичайні ліки, якщо доктор не вирішив їх тимчасово скасувати.
Прийміть душ перед встановленням холтера. Не використовуйте креми та мазі, оскільки вони ускладнюють кріплення електродів. Чоловікам із вираженою рослинністю на тілі рекомендується поголити груди.
Як поводитися під час моніторування
Холтер — безпечний тест. Він не пов’язаний з жодним дискомфортом, крім можливого подразнення шкіри в ділянці розміщення електродів.
Що не можна робити під час добового моніторування ЕКГ:
- Перебувати довго близько електроприладів, оскільки вони можуть перервати передачу електричного сигналу.
- Тримати поруч із холтером мобільні телефони та інші електронні девайси.
- Мочити й нагрівати апарат.
- Від’єднувати електроди від тіла або від холтера, знімати прилад.
- Активно займатися спортом або фізичною працею. Надмірне потовиділення та різкі рухи можуть вплинути на результат
Записуйте в щоденнику свої основні заняття протягом дня та відчуття при них. Коли період добового моніторування закінчиться, приходьте до Регіонального медичного центру разом зі своїми записами. Лікар правильно зніме холтер, проаналізує його дані й зіставить їх із вашим щоденником, що полегшить діагностику. Після цього ви зможете отримати кваліфіковану консультацію щодо подальшого лікування.