0800500103 Безкоштовна лінія
Графік роботи
Понеділок: 8:00 - 18:00
Вівторок: 8:00 - 18:00
Середа: 8:00 - 18:00
Четвер: 8:00 - 18:00
П'ятниця: 8:00 - 18:00
Субота: 8:00 - 17:00
Неділля: -

Детальніше

Синдром роздратованого кишечника

Синдром подразненого кишківника (СПК) – одне з найпоширеніших захворювань шлунково-кишкового тракту, яке є чи не найчастішим приводом для звернення до гастроентеролога. Причому у жінок воно зустрічається частіше, ніж у чоловіків. Синдром подразненого кишківника вважається функціональним розладом, оскільки інструментальні та лабораторні обстеження не показують жодної суттєвої його причини. 
Синдром раздраженного кишечника

Симптоми при синдромі подразненого кишківника

Розлад характеризується хронічними проявами травного тракту, такими як біль у животі, відходження газів, діарея, запор і метеоризм без встановленої причини. У поєднанні з цими симптомами також можуть бути фрагменти неперетравленої їжі та наявність слизу у випорожненнях, нудота, навіть зміни з боку інших систем (наприклад, сечостатевої). Синдром подразненого кишківника у жінок зазвичай загострюється в передменструальний період.
Перші ознаки люди зазвичай починають помічати у підлітковому чи юнацькому віці. Пацієнти із синдромом подразненого кишківника, як правило, мають знижену працездатність, через що часто змушені пропускати роботу чи навчання. При синдромі подразненого кишківника симптоми виявляються протягом тривалого часу, зрештою виснажуючи людини і згубно впливаючи на якість її життя.

Причини захворювання

Патогенез синдрому подразненого кишківника повністю не вивчений, але передбачається, що існує не одна причина цього стану, а безліч. Тобто є кілька факторів, що сприяють його розвитку та посиленню. Деякими з можливих причин є екологічні, спадкові та психосоціальні.

Велике значення мають:

  • лабільність нервової системи;
  • зміни перистальтики шлунково-кишкового тракту;
  • генетика;
  • психологічні проблеми (тривога, стрес, депресія);
  • зміни кишкової флори (дисбактеріоз, бактеріальний гастроентерит та харчова гіперчутливість).

Загалом у людей з синдромом подразненого кишківника немає виражених патологічних змін, однак у частини пацієнтів характерний симптомокомплекс розвивається після перенесеного гастроентериту або ентероколіту.

Діагностика СПК

Нині немає спеціального методу діагностики синдрому подразненого кишківника. Симптоми можуть бути нечіткими і минущими, тому СПК визначається шляхом виключення. Діагноз ставиться на підставі анамнезу, скарг хворого та фізикального огляду. Можуть бути потрібні додаткові дослідження з метою диференціації від інших патологій зі схожою клінічною картиною.
Диагностика СРК

Типи кишкового розладу

Залежно від форми та консистенції випорожнень синдром подразненого кишківника класифікують на 4 типи:

  1. СПК із запорами – менш ніж 3 дефекації на тиждень, твердий кал, натужування та зусилля при випорожненні кишківника.
  2. Синдром подразненого кишківника з діареєю — понад 3 дефекації на добу, постійне відчуття позивів до дефекації та водянисті випорожнення.
  3. Змішаний СПК – періоди твердого випорожнення можуть чергуватись з епізодами діареї протягом декількох днів.
  4. Некласифікований СПК – характер випорожнень не дозволяє віднести захворювання до жодного з перерахованих вище варіантів.

Відмінності симптоматики, які існують навіть усередині типів, ускладнюють розробку ефективної схеми лікування. Тому гастроентерологи використовують підхід, спрямований на стихання симптомів.
Синдром раздраженного кишечника: лечение

Синдром подразненого кишківника: лікування

Лікування даного синдрому проводиться за допомогою комбінації ліків, змін у дієті та зниження рівня стресу. Ці заходи, що виконуються під керівництвом гастроентеролога, полегшують перебіг симптомокомплексу.
Єдиної формули того, як лікувати синдром подразненого кишківника, не існує, тому оптимальна терапевтична тактика визначається лікарем залежно від типу захворювання та інтенсивності симптомів у конкретної людини.

Синдром подразненого кишківника: дієта 

Пацієнтам, які страждають від СПК, рекомендується внести зміни до режиму харчування та раціону:

  1. Їсти регулярно у певний час (наприклад, кожні 3 години).
  2. Уникати алкогольних напоїв та кави.
  3. Виключити продукти з великою кількістю жиру або цукру, такі як олія, сир, ковбаси, тістечка або печиво.
  4. Обмежити продукти, що викликають бродіння в кишківнику: морква, буряк, яблука, капуста, горіхи, макарони та мед.
  5. Пити щонайменше 2 літрів води на день.
  6. Віддавати перевагу тушкованим, відвареним та запеченим стравам.

Деяким пацієнтам доведеться виключити зі свого меню молоко та молочні продукти, якщо вони погано переносяться, а симптоми погіршуються або з’являються після їх вживання.

Терапія ліками

Медикаментозні препарати для лікування синдрому подразненого кишківника рекомендуються в періоди погіршення симптомів як спосіб їх полегшення. Залежно від пред’явлених скарг лікар може призначити:

  • спазмолітичні засоби для зменшення болю та дискомфорту у животі, особливо після їди;
  • протидіарейні препарати для запобігання проносу або його полегшення;
  • проносні засоби при запорах для стимуляції дефекації;
  • антидепресанти та седативні ліки, якщо симптоми синдрому пов’язані з депресією або тривогою.

У деяких пацієнтів СПК зберігається через надмірний розвиток бактерій у кишківнику. Тоді на короткий проміжок часу призначаються антибіотики. Пробіотики також допомагають нормалізувати кишкову флору.

Психотерапія

Психологічні фактори присутні у більшості людей з синдромом подразненого кишківника, тому психотерапія є важливою складовою лікування.

Робота проводиться у формі традиційних психотерапевтичних сеансів або когнітивно-поведінкової терапії, коли психолог допомагає виявити психологічні проблеми, що впливають на появу симптомів СПК, і спонукає пацієнта адаптувати реакцію організму.

Наші спеціалісти

Лікар вищої категорії
25 років досвіду
Лікар другої категорії
10 років досвіду

Ціни

Повторна консультація лікаря - гастроентеролога
460 грн
Консультація лікаря - гастроентеролога
490 грн
Залишити відгук
Оцінка:
Відгук отримано
Сталася помилка. Відгук не відправлено