Дивертикульоз товстої кишки – це патологічний стан її стінок, що супроводжується появою на них мішкоподібних гриж (дивертикул). Вони утворюються в місцях проходження судин через кишкову стінку, внаслідок чого відбувається застій крові в них та розвиток запалення. Серед молодих людей захворювання поширене незначно, в межах 2-5%. З віком частота виявлення патології підвищується, в осіб 70-80-річного віку вона становить 65%. Найчастіше на хворобу страждають чоловіки з ожирінням.
На відміну від вроджених (справжніх) утворень, що складаються з усіх верств стінки кишківника, придбані (помилкові) дивертикули є множинними, утворюючись внаслідок випирання слизової оболонки органу крізь стоншену м’язову тканину назовні. Хронічний дивертикульоз перебігає без симптомів. Якщо дивертикули запалюються та кровоточать, розвивається дивертикуліт – гостре запалення, при якому зростає ризик появи флегмони, перитоніту й перфорації стінки кишківника, а також кишкової непрохідності. У такому випадку формується інфільтрат, відбуваються звуження просвіту кишківника й утворення свища зі зруйнованого дивертикула.
У літніх людей причиною появи хвороби є вікові дистрофічні зміни шару клітин під слизовою та м’язовою тканинами кишківника, що виникають внаслідок поступового ослаблення тонусу його стінок. Сполучна тканина втрачає еластичність, кишка стає менш розтяжною. При цьому порушується її кровопостачання. Тиск всередині кишківника внаслідок тривалого спазму викликає розбіжність м’язових волокон і появу гриж. Хвороба може бути викликана також розмноженням внутрішньокишкової інфекції, що ушкоджує його стінки, тривалим вживанням проносних лікарських засобів.
Симптоми дивертикульозу товстої кишки
Оскільки найчастіше навіть у хронічній формі хвороба перебігає без симптомів, патологія виявляється тільки під час ендоскопії або рентгена. Ознаками захворювання є:
- розлад кишківника (запор або діарея);
- біль у животі, що зникає після випорожнення;
- озноб і підвищення температури;
- нудота;
- прискорене серцебиття;
- посилене кишкове газоутворення.
Дивертикули частіше виникають тоді, коли в раціоні не вистачає джерел рослинних волокон і клітковини – свіжих овочів та фруктів.
Лікування дивертикульозу товстої кишки
За відсутності симптомів не застосовуються лікарські препарати. Така потреба виникає у разі наявності клінічних проявів. Мета лікування – налагодити нормальне функціонування товстого кишківника, зупинити розвиток хвороби, запобігти загостренню та появі ускладнень.
Лікування захворювання передбачає застосування:
- спазмолітиків (у разі болів у животі);
- препаратів, що нормалізують кишкову мікрофлору;
- засобів, які поліпшують перистальтику кишківника при запорах;
- дієта.
Необхідно відрізняти цю патологію від інших захворювань із подібними симптомами, як-от синдром роздратованого кишківника, хвороба Крона, онкологічні новоутворення, гінекологічні проблеми (ендометріоз, кіста або рак яєчників, запалення органів малого таза).
Дієта при дивертикульозі товстої кишки
Раціон хворих повинен містити продукти з клітковиною (свіжі овочі та фрукти, хліб із пшеничних висівок грубого помелу), що знижують внутрішньокишковий тиск і поліпшують перистальтику кишківника. Не рекомендується вживати продукти, які викликають газоутворення (бобові, виноград) і запори (рис), а також фрукти й овочі з грубою клітковиною.
Ефективну діагностику та лікування дивертикулярної хвороби ви можете отримати в РМЦ. Фахівці цього сучасного лікувально-діагностичного комплексу нададуть вам висококваліфіковану допомогу.