Графік роботи
Понеділок: 8:00 - 16:00
Вівторок: 8:00 - 16:00
Середа: 8:00 - 16:00
Четвер: 8:00 - 16:00
П'ятниця: 8:00 - 16:00
Субота: 8:00 - 17:00
Неділля: -

Детальніше

Дисбактеріоз кишечника

Що таке дисбактеріоз та які його причини

У кишківнику здорової людини живуть як облігатні, так і умовно-патогенні бактерії, причому перші забезпечують нормальне функціонування травного процесу й підтримують імунітет (оскільки на 70-80% ефективність роботи імунної системи організму залежить від роботи корисної мікрофлори). Патогенні мікроорганізми ніяк себе не проявляють, при цьому їх кількість менше в порівнянні з корисними біфідо- та лактобактеріями. Однак внаслідок розвитку в організмі патологічних процесів, що знижують імунітет, у кишківнику починають домінувати умовно-патогенні хвороботворні бактерії, як-от стрептококи, стафілококи, протеї, грибки роду кандида. При цьому виникає дисбактеріоз кишківника – патологічний стан, викликаний порушенням кількісного та якісного балансу мікрофлори.

У Міжнародній класифікації хвороб (МК-10) відсутній такий діагноз, тому його вважають не самостійним захворюванням, а лише наслідком уже наявної в організмі патології. Це досить поширене явище, воно зустрічається у 90% чоловіків і жінок. Оскільки воно має вторинний характер, необхідно з’ясувати його причину. У дорослих дисбіоз може бути викликаний:

  • тривалим вживанням антибіотиків або інших лікарських препаратів;
  • присутністю в кишківнику паразитів;
  • патологічним порушенням травних процесів;
  • розвитком неврологічних розладів;
  • нераціональним харчуванням;
  • харчовим отруєнням;
  • зміною клімату;
  • прогресуванням захворювань шлунково-кишкового тракту (гастриту, панкреатиту, гепатиту, коліту);
  • порушенням обміну речовин;
  • погіршенням функціонування щитоподібної залози;
  • розвитком алергії, непереносності харчових продуктів;
  • вживанням гормональних препаратів;
  • погіршенням перистальтики кишківника.

Порушення рівноважного стану кишкової мікрофлори призводить до появи канцерогенних продуктів метаболізму, хронічного коліту й ентериту, запалення суглобів і зниження загального імунітету.
 Дисбактериоз кишечника у взрослых

Симптоми дисбактеріозу кишківника

Розрізняють чотири стадії дисбіозу, на кожній із яких симптоматика відрізняється:

  1. Чергування проносу та запору, посилене газоутворення, зниження апетиту.
  2. Посилення діареї, що перемежовується з запорами, поява відрижки, шкірних висипань, нийних і різальних болів. Локалізація їх біля пупка свідчить про дисбіоз тонкого кишківника, в клубової ділянки – про патологію товстого кишківника.
  3. Збільшення частоти проносу до 4-6 разів на день, наявність рідкого випорожнення, виникнення виразок на шкірі, що не загоюються.
  4. Поява інтоксикації, нападів нудоти та блювоти, загальної слабкості, слизу в калі, при цьому підвищення температури до 38 градусів.

Дисбіоз кишківника в жінок може з’явитися під час або після вагітності. Про нестачу вітамінів в організмі свідчать блідість шкірних покривів, стоматит, ламкість волосся й нігтів. Недооцінювання серйозності всіх зазначених симптомів призводить до посилення запальних процесів у кишківнику та хвороб шлунково-кишкового тракту. Тому у разі їх появи слід негайно відвідати гастроентеролога.

Лікування та дієта при дисбіозі кишківника

Успіх лікування дисбактеріозу кишківника залежить від своєчасного виявлення причини патології. Зусилля повинні бути спрямовані на відновлення корисної мікрофлори шляхом дотримання дієти та проведення лікарської терапії. Лікування слід починати саме з корекції раціону. Така дієта:

  • виключає споживання копченої, гострої, жирної та смаженої їжі, солодощів, здоби, зернобобових культур, винограду;
  • рекомендує включати в раціон кисломолочні продукти, пісне м’ясо й рибу, каші, ягоди та фрукти, що зменшують газоутворення;
  • вимагає відмовитися від їди на бігу та всухом’ятку;
  • рекомендує включати в раціон продукти з високим вмістом клітковини, що стимулює перистальтику кишківника й адсорбує токсини.

Корисна кишкова мікрофлора харчується клітковиною, тому її можна вважати пробіотиком. Нераціональне й незбалансоване харчування провокує захворювання шлунка, кишківника та печінки, що призводить до подальшого дисбалансу мікробіому.
Медикаментозна терапія передбачає вживання антибіотиків, ферментів, жовчогінних засобів, що поліпшують засвоєння їжі, а також пробіотиків і пребіотиків, які відновлюють корисну мікрофлору. Крім того, показаний курс вітамінотерапії й імуномодуляторів, що сприяють відновленню імунних властивостей організму.
В РМЦ ви можете отримати консультацію кваліфікованих лікарів-гастроентерологів, здати всі необхідні аналізи та пройти якісну діагностику органів травлення.

Наші спеціалісти

Ціни

Повторна консультація лікаря - гастроентеролога
430 грн
Консультація лікаря - гастроентеролога
460 грн
Залишити відгук
Оцінка:
Відгук отримано
Сталася помилка. Відгук не відправлено