Жовчний міхур — невеликий грушоподібний мішок, розташований під печінкою. Основна його функція — зберігати жовч і подавати через протоку в тонку кишку. Там вона сприяє розщепленню та перетравленню жирів. УЗД жовчного міхура — неінвазивне, безболісне дослідження, призначене для діагностики захворювань органу. На відміну від рентгенологічних методів, ультразвук не використовує випромінювання.
Кому призначають ультразвукове дослідження?
Зробити УЗД жовчного міхура необхідно для пошуку причин:
- відхилень від норми за результатами аналізів на білірубін і печінкових проб;
- постійної нудоти та відсутності апетиту;
- блювоти з домішкою жовчі;
- жовтяниці;
- присмаку гіркоти в роті;
- болю в животі справа, що віддає в спину та плече.
Невідкладний стан, при якому терміново потрібне УЗД, — жовчна колька. Захворювання характеризується найгострішими переймоподібними болями у правому підребер’ї, ознобом, блювотою, жовтяницею. Пов’язано це з закорковуванням жовчовивідних проток камінням.
Раз на рік профілактичне УЗД жовчного міхура в Харкові рекомендується проходити пацієнтам із групи ризику з розвитку захворювань гепатобіліарної системи — любителям алкоголю, жирної та смаженої їжі.
Які патології виявляють на УЗД?
В ході ультразвукового дослідження лікар може побачити такі стани жовчного міхура:
- рак;
- склерозувальний холангіт — рубцеві зміни жовчовивідних шляхів;
- конкременти — затверділі відкладення в жовчі;
- емпієму — скупчення гною;
- поліпи;
- порцеляновий жовчний міхур — надмірне насичення його стінок солями кальцію;
- перфорацію;
- холецистит — запалення та інфікування.
Зробити УЗД жовчного міхура рекомендується для перевірення відновлення органу після операцій і для контролю проведеного лікування.
Як підготуватися до огляду?
На ехографію надіньте зручний роздільний одяг. Подбайте про те, щоб кишківник на момент огляду був порожнім. Бажано спорожнити його природним способом.
За день до УЗ-діагностики можна їсти легку знежирену їжу. Необхідно виключити алкоголь і газовані напої, продукти, що підвищують газоутворення в кишківнику. Підготування до УЗД жовчного міхура передбачає повне голодування протягом 8-12 годин до сканування.
Проведення процедури в Регіональному медичному центрі
Спеціаліст попросить хворого лягти на спину. На живіт нанесуть гель, що запобігає утворенню повітряних кишень між датчиком і шкірою.
Ультрасонографія зазвичай триває до 30 хвилин. Генеруючи високочастотні звукові хвилі, УЗ-апарат забезпечує зображення органів на екрані в режимі реального часу. Медик переміщує датчик по тілу людини, захоплюючи ехо-картини та зберігаючи їх. Досліджуваного можуть попросити повернутися на бік, зробити глибокий вдих або випнути живіт. Ці дії сприяють кращій видимості ділянки, що оглядається.
Звіт і зображення, отримані під час процедури, вивчить лікар, він визначить підхожу для конкретного випадку варіанти лікування. Якщо результати УЗД виявляться сумнівними, то пацієнту порекомендують додаткові обстеження.