Іноді під час гастроскопії лікар випадково виявляє аномальні розростання клітин слизової оболонки шлунка, схожі на пухлини, про наявність яких пацієнт не знав. Це не що інше, як поліпи шлунка. Хвороба зустрічається в основному у людей похилого віку, зазвичай клінічно себе не проявляє. Як правило, поліпоз буває випадковою знахідкою при обстеженні з іншої причини.
Загальні відомості про патологію
Поліпозні нарости виглядають як пухлини невеликого розміру (до 1 см), що сидять на широкій основі або на ніжці. Часто вони бувають низькими та плоскими. Здебільшого поліпи в шлунку доброякісні, проте деякі їхні типи можуть стати злоякісними, перетворитися на карциноми.
Наявність таких об’єктів зазвичай не є серйозною проблемою. Імовірність їхнього перетворення на ракову пухлину дуже низька. Тому при виявленні дрібного поліпа в шлунку лікар рекомендує спостереження. Якщо він виросте занадто великим, це може призвести до появи виразки шлунка й симптомів, які завдають дискомфорт людині.
Причини захворювання
Поява патологічних розростань слизової оболонки може бути спричинена будь-яким фактором, що впливає на кислотність шлунка. Основними причинами є:
- спадкова схильність;
- гастрит;
- наявність бактерії Helicobacter pylori;
- езофагіт;
- аденоматоз у шлункових фундальних залозах;
- гастроезофагеальний рефлюкс;
- тривалий прийом антацидних препаратів (наприклад, «Омепразолу»).
Важливо визначити причину патології, щоб гастроентеролог міг призначити відповідне лікування, яке зменшить розмір поліпозного елемента, зупинить його зростання та запобігатиме появі симптомів.
Види шлункових поліпів
Розрізняють 3 види новоутворень: гіперпластичні, фундальні залози та аденоматозні.
Гіперпластичні
Новоутворення тісно пов’язані з запальними захворюваннями, такими як хронічний гастрит або гастрит, спричинений бактеріями Helicobacter pylori. Якщо ці патології успішно виліковуються, гіперпластичні поліпи регресують у більшості пацієнтів.
Цей вид розростань пов’язаний із підвищеним ризиком раку, тому що в деяких із них виявляються диспластичні елементи та осередкова неоплазія. Злоякісними можуть стати великі новоутворення. Тому рекомендується видалення (поліпектомія) всіх гіперпластичних наростів розміром, що перевищує 0,5–1 см.
Поліпи фундальних залоз
Здебільшого вони зустрічаються у жінок середнього віку. Фундальні залози — головні залози слизової оболонки шлунка, розташовані в його тілі та області дна. Бувають як поодинокі, так і множинні поліпи шлунка такого типу. Встановлено їхній зв’язок із сімейним аденоматозним поліпозом, особливо у молодих пацієнтів.
Відзначається важлива асоціація інгібіторів протонної помпи (омепразолу та похідних), які пригнічують вироблення соляної кислоти, з поліпозом фундальних залоз. Застосування цих препаратів довше ніж 5 років збільшує ризик виникнення захворювання в 4 рази.
Передракові зміни утворень цього типу трапляються вкрай рідко. Досі науці не був відомий жоден випадок їхньої малігнізації. Однак для підтвердження доброякісності процесу завжди виконується гістологічний аналіз біоптату або віддаленого елемента.
Аденоматозні
Ці розростання мають злоякісний потенціал, при їхньому виявленні виконується ендоскопічне видалення поліпа в шлунку. Рецидиви після резекції трапляються у 26% прооперованих, а рак шлунка розвивається в 13% випадків. Контрольну ендоскопію рекомендується зробити через 1 рік після видалення аденоматозного поліпа, а надалі проводити її варто кожні 3–4 роки.
Поліпи в шлунку: симптоми та ознаки
Як правило, поліпозні новоутворення не супроводжуються специфічними симптомами. Однак при зростанні на їхній поверхні можуть з’явитися рани, що кровоточать (виразки). Іноді поліп перешкоджає проходженню харчових мас у дванадцятипалу кишку. Рідкісне ускладнення — защемлення великого наросту, що супроводжується гострим переймоподібним болем.
Непокоїти хворого новоутворення зазвичай починають, коли стають досить великими. Можливі такі ознаки:
- підвищене газоутворення;
- біль при натисканні на живіт;
- печія;
- діарея;
- дискомфорт у животі;
- блювання;
- шлункова кровотеча, яку можна помітити по темному стільцю або кривавому блюванню;
- анемія.
Важливо, щоб у разі виявлення перших симптомів поліпів шлунка людина звернулася до терапевта чи гастроентеролога щодо ендоскопічного дослідження. Фіброгастроскопія — найінформативніший метод діагностики. Під час цієї процедури, якщо поліп виявлено, береться його біопсія на підтвердження доброякісності процесу.
Чи завжди потрібно видаляти поліпи?
Лікування поліпів у шлунку залежить від їхнього типу, розміру, розташування, кількості, супутніх симптомів та ймовірності того, що вони переростуть у рак. Здебільшого в резекції наросту немає потреби, проте за наявності супутніх симптомів його краще прибрати.
Лікування одиничного новоутворення розміром понад 5 мм полягає у його видаленні. При множинних розростаннях показана поліпектомія найбільшого та біопсія найменшого з них. Ці маніпуляції виконуються за допомогою ендоскопічного обладнання.
Харчування при поліпах шлунка
Пацієнтам, у яких діагностовано поліпозне розростання, необхідно дотримуватися дієтичного харчування. Дієта при поліпах шлунка передбачає виключення з раціону продуктів, які подразнюють слизову оболонку (гострі, солоні, копчені, кислі, смажені страви). Також варто обмежити в раціоні їжу, що сприяє активізації утворення соляної кислоти (спеції, кава, маринади, прянощі). Від спиртних напоїв та куріння людина з поліпозом має повністю відмовитися.