Здуття живота, або метеоризм, — клінічний стан, що розвивається внаслідок надлишку газу в товстому кишківнику. Зрештою воно призводить до підвищеної чутливості та розтягування кишкових стінок. Це дуже поширена ситуація, яка стосується як дітей, так і дорослих. Здуття живота — джерело серйозного дискомфорту для всіх, хто страждає від цього стану.
Звідки беруться кишкові гази?
Проковтування з їжею повітря, стресові ситуації, харчування, багате на незасвоєні вуглеводи та клітковину, вживання антибіотиків, що впливають на кишкову флору, — ось лише деякі з факторів, які можуть сприяти підвищеному газоутворенню та, як наслідок, викликати метеоризм. Причини здуття живота бувають ще серйознішими.
Так, метеоризм є симптомом будь-якого з перелічених нижче захворювань:
- непереносність фруктози або лактози;
- коліт чи ентероколіт;
- хвороба Крона;
- целіакія;
- синдром роздратованого кишківника;
- гастрит.
Занепокоєння, недосипання, надмірне вживання жувальної гумки, нерегулярне харчування та куріння також є причинами, які викликають метеоризм у дорослих.
Симптоми
Ознаки здуття шлунково-кишкового тракту можуть змінюватися залежно від обсягу газів та місця їхнього скупчення. З якої б причини не виник метеоризм, симптоми його завжди однакові:
- розпирання в животі, що змушує хворого розстебнути одяг;
- відрижка;
- нудота та блювання;
- діарея чи, навпаки, запор;
- звуки бурчання чи переливання в кишківнику;
- біль у животі;
- виділення газів із заднього проходу.
Чимало випадків, коли симптоматика здатна викликати величезний дискомфорт. Наприклад, почуття розпирання при здутті кишківника буває настільки сильним, що людина приймає вимушене зігнуте положення тіла й не може рухатися. При цьому навіть легкий дотик до живота спричиняє різкий біль. Ознаки метеоризму в жінок нічим не відрізняються від його проявів у чоловіків.
Лікування здуття кишківника
Лікар-гастроентеролог може призначити ліки для усунення симптомів метеоризму. Вітрогінні засоби зазвичай рекомендують для полегшення болів у животі та швидкого відходження газів. Пробіотики та пребіотики призначають для відновлення нормальної кишкової мікрофлори.
Люди з непереносністю лактози можуть приймати препарати лактази перед їдою. Пацієнтам із синдромом подразненого кишківника здатна допомогти клітковина зародків пшениці, яка покращує його перистальтику та прискорює випорожнення.
У перелік заходів, покликаних запобігти нападам метеоризму, варто включити рекомендації щодо зміни способу життя:
- Їжте повільно, ретельно пережовуючи їжу.
- Обмежте продукти та напої, що викликають підвищене газоутворення в кишківнику.
- Уникайте жування жувальної гумки, оскільки це пов’язане з заковтуванням зайвого повітря.
- Киньте курити.
- Намагайтеся лягати спати вчасно.
- Займіться фізкультурою — рух сприяє покращенню моторики шлунково-кишкового тракту.
Через те, що існують серйозні захворювання, які викликають метеоризм, лікування мусить бути спрямоване на виявлення та усунення основної патології.
Дієта
Першорядний фактор, що викликає накопичення кишкового газу, зазвичай зумовлений харчуванням пацієнта. Тому метеоризм та дієта завжди йдуть поруч.
Необхідно скоротити споживання продуктів, котрі викликають бродіння та утворення газів у товстій кишці:
- бобові;
- капуста, кукурудза, шпинат, перець, цибуля, салат;
- цільнозерновий хліб;
- рис, макарони;
- горіхи;
- виноград, яблука та сливи;
- газовані солодкі напої та алкоголь.
Хоча існують ліки, які здатні зменшити дискомфорт, головне завдання при лікуванні метеоризму — скоригувати свій раціон.