Графік роботи
Понеділок: 8:00 - 16:00
Вівторок: 8:00 - 16:00
Середа: 8:00 - 16:00
Четвер: 8:00 - 16:00
П'ятниця: 8:00 - 16:00
Субота: 8:00 - 17:00
Неділля: -

Детальніше

Детальна інструкція ДОКТОРА Комаровського по боротьбі з вірусами

Сезон застуд в самому розпалі, але хворіти зовсім не хочеться. Відомий лікар Євген Комаровський написав відмінну статтю про те, як уникнути вірусів, і про правила лікування, якщо вже встигли заразитися.
Ми рекомендуємо ознайомитися з його інструкцією і бажаємо Вам міцного здоров’я.

Запам’ятайте найголовніше: тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Це грип сезонний, свинячий, слонячий, пандемічний, це взагалі не грип — неважливо. Важливо лише те, що це вірус, що він передається повітряно-крапельним шляхом і що він вражає органи дихання.

Профілактика

 1. Якщо є можливість зробити щеплення-прищеплюйтеся, але за умови, що для вакцинації не треба буде сидіти в сопливому натовпі в поліклініці. Наявні вакцини захищають від усіх актуальних цього року варіантів вірусу грипу.
 2. Ніяких ліків і народних засобів з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі таблетки не здатні захистити ні від жодного респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Всі ці ліки задовольняють головну ментальну потребу — «треба щось робити». Основна користь всіх цих «ліків» — психотерапія.
 3. Джерело вірусу-людина і тільки людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Пройти зупинку пішки, не піти зайвий раз в супермаркет-мудре рішення!
 4. Маска-корисна штука, але не панацея. Бажано бачити її на хворому, якщо поруч здорові: вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом. Здоровому вона не потрібна.
 5. Руки хворого-джерело вірусу не менш значимий, ніж рот і ніс. Хворий торкається лиця, вірус потрапляє на руки, хворий торкається усього навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою — Здрастуй, ГРВІ. Не чіпайте своє обличчя. Мийте руки частіше, носіть з собою вологі дезінфікуючі гігієнічні серветки.
 1. Слідкуйте за якістю повітря. Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому, теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. Оптимальні параметри повітря в приміщенні: температура-близько 20 °С, вологість — 50-70%. Обов’язково часте і інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. А ось гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально.
 2. У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування місцевого імунітету-захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають-робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар’єр, і людина захворює з багаторазово більшим ступенем ймовірності. Зволожуйте слизові оболонки. Можна купити в аптеці готовий сольовий розчин або приготувати його самостійно (1 ч.л. звичайної кухонної солі на 1 л кип’яченої води).

Правила лікування

 1. Одягатися тепло, але в кімнаті при цьому має бути прохолодно і волого. Частіше мити підлогу, зволожувати повітря, провітрювати приміщення.
 2. Категорично не змушувати хворого їсти. Якщо просить-дайте щось легке, вуглеводне, рідке.
 3. Пити якомога частіше. Температура рідини дорівнює температурі тіла. Крім води підійдуть компоти, морси, чай, відвари родзинок, кураги. Ідеально для пиття-готові розчини для регідратації (Регідрон, Хумана електроліт, Гастроліт, нормогідрон і т.д.).
 4. Ніс частіше зрошувати сольовими розчинами.
 5. Для боротьби з високою температурою приймайте тільки Парацетамол або Ібупрофен. Категорично не можна аспірин. При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні: вони тільки посилять кашель.
 6. Ураженяя нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) вже не має до самолікування ніякого відношення.
 7. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень..
 8. Всі противірусні препарати для місцевого застосування і для ковтання всередину — ліки з недоведеною ефективністю.
 9. Гомеопатія-це безпечно, на зразок психотерапії, коли «треба щось робити».

Коли потрібен лікар

Завжди. Але це нереально. Тому перераховуємо ситуації, коли лікар потрібен обов’язково :

 • відсутність поліпшень на четвертий день хвороби;
 • підвищена температура тіла на сьомий день хвороби;
 • погіршення після поліпшення;
 • виражена тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
 • поява ізольовано або в поєднанні блідості шкіри, спраги, задишки, інтенсивного болю, гнійних виділень;
 • посилення кашлю, зниження його продуктивності;
 • при підвищенні температури тіла не допомагають, практично не допомагають або дуже ненадовго допомагають Парацетамол і Ібупрофен.

Лікар потрібен обов’язково і терміново, коли: :

 • втрата свідомості;
 • судоми;
 • ознаки дихальної недостатності (утруднене дихання, задишка, відчуття браку повітря) ;
 • інтенсивний біль де завгодно;
 • навіть помірний біль в горлі за відсутності нежиті (біль у горлі + сухий ніс — це найчастіше симптом ангіни, яка вимагає лікаря і антибіотика);
 • навіть помірний головний біль у поєднанні з блювотою;
 • набряклість шиї;
 • сип, яка не зникає при натисканні на неї;
 • температура тіла вище 39 °С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижуючих засобів;
 • будь-яке підвищення температури тіла у поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.